top of page

Materiály. Jak se v nich orientovat a jak o ně pečovat?

Snad ani nejde spočítat, kolik druhů materiálů existuje. Sama v nich mám často guláš, ale je několik základních kvalitních materiálů, se kterými se nejčastěji setkáváme a které by měl každý znát. Ale ne každý zná vlastnosti těchto jednotlivých materiálů, jejich výhody a nevýhody, ani třeba netuší, jak o jednotlivé materiály pečovat. Takže v dnešním článku vám představím 6 kvalitních materiálů, jejichž vlastnosti by měl znát každý.


Bavlna (cotton)


Bavlna je jedním z nejdůležitějších a nejčastějších přírodních materiálů. Je vhodná spíše na teplejší měsíce, v zimě příliš nezahřeje.


Výhody:

Dobře absorbuje vlhkost, rychle schne, je pevná, nežmolkuje, je příjemná na dotek a není drahá. V mokrém stavu je dokonce pevnější než v suchém, takže není problém s praním ani vyvěšováním.

Nevýhody:

Bavlna není příliš elastická. Časem se může vytáhnout na namáhaných místech. Může snadno zplesnivět, takže je důležité ji sušit v sušičce nebo na dobře větraném místě.

Jak o ni pečovat:

Jak jsem již psala výše, bavlnu není problém prát v pračce. Snese teplotu až 95°C, ale barvenou bavlnu perte max. na 60°C, aby oblečení nevybledlo. Není problém ani se sušičkou. Snese napařování i žehlení na vysokou teplotu.


Kašmír (cashmere)


Kašmírová vlna je jednou z nejluxusnějších, nejdražších a nejžádanějších textilií. Získává se vyčesáváním a sbíráním podsady (spodní vrstvy srsti) kozy kašmírské, které žijí v Číně a Mongolsku.


Výhody:

Je velmi jemná, měkká a na dotek hebká. Kašmírová vlna hřeje dokonce 2x víc než ovčí vlna. Drží tvar, nevytahá se, nevybledne a při dobré péči vydrží řadu let.

Nevýhody:

Kašmír je drahý materiál, hlavně kvůli jeho náročné výrobě. Při nesprávné péči lze velmi snadno poškodit až zničit.

Jak o něj pečovat:

Kašmírové oblečení by se nemělo nosit dva a více dnů po sobě, protože se potřebuje vyvětrat. Noste ho tedy obden nebo občas. Kašmír se smí prát pouze na max. teplotu 20°C, jinak se srazí. Nejlepší je prát kašmír v ruce a neždímat ho. V pračce lze prát pouze s programem na praní vlny, na max. teplotu 20°C a odstřeďování max. 1000 otáček. V každém případě praní je nutné používat prací prostředek na jemné prádlo. Sušit se nesmí na přímém slunci ani v sušičce, mohl by ztratit svoje vlastnosti. Také se nesmí žehlit, ale u oblečení s vysokým podílem kašmíru to ani není potřeba. (Po prvních pár vyprání může žmolkovat, ale časem se to ustálí.)


Hedvábí (silk)


Přírodní hedvábí je živočišný materiál, který se získává se zámotků (kokonů) některých druhů hmyzu, především z motýlu bource morušového.


Výhody:

Hedvábí je krásný, lesklý, luxusní, hebký a dokonale hladký materiál. Je prodyšný, na kůži je lehoučký a má chladivé vlastnosti. Nezadržuje pachy. Neplesniví a nenapadají ho moli.

Nevýhody:

Hedvábí je velmi mačkavý materiál. Málo používané oblečení z hedvábí by nemělo dlouho ležet složené, sklady by pak už nešly vyžehlit. Další nevýhodou je jeho vysoká cena.

Jak o něj pečovat:

Oblečení z hedvábí by se mělo skladovat vyvěšené na ramínku. Je choulostivé na vysoké teploty. Prát se smí pouze v ruce a na vlažnou teplotu. Vypráním v pračce by mohlo ztratit lesk, srazit se a na povrchu by se vytvořily jemné chloupky. (Nedoporučuje se prát ani v pračce s režimem "hedvábí".) Perte pouze prostředky určenými na hedvábí a vlnu, nebo vlasovým šamponem bez silikonů a kondicionéru. Po vyprání neždímejte (mohli byste poškodit vlákna) a nechte jej uschnout rovnoměrně rozložené (můžete také vyvěsit na ramínko, ale v mokrém stavu není hedvábí příliš pevné může se vytáhnout). Žehlit se dá pouze na vlažnou teplotu, nejlepší je hedvábí žehlit vyvěšené na ramínku opatrným napařováním.


Kůže (leather)


Co je přírodní kůže, každý ví. Většinou se zpracovává jako druhotná surovina ze zvířat, která byla zabita pro účely potravinářského průmyslu. Velmi časté jsou její náhražky v podobě koženky nebo EKO kůže, které jsou dobrou náhradou pro vegetariány či vegany, ale nikdy nenahradí plnou kvalitu přírodní kůže.


Výhody:

Kůže je pevný, stabilní a kvalitní materiál. Je velmi pohodlná, protože je prodyšná a časem se přizpůsobí. Při dobré péči vydrží řadu let. Časem může změnit svůj vzhled, vytváří se na ní tzv. Patina. Ta je ale velmi žádoucí a vypadá velmi luxusně a krásně. (Patina se vytváří absorbováním vody, vlhkosti, potem, oleji, prachu, tepla, slunečného záření a dalších vjemů v průběhu používání.)

Nevýhody:

Jedná se o drahý materiál. Kožené výrobky bývají několikanásobně dražší, než ty z koženky nebo EKO kůže, ovšem ty také mají několikanásobně kratší životnost.

Jak o ni pečovat:

Velmi důležitá je impregnace. Ať už se jedná o boty, bundu, kabelku či sedačku, je důležité chránit je impregnací nejen před vniknutím vody a vlhkosti, ale také prachu a různých suchých nečistot. Když kůže není impregnovaná, vpije do sebe všechno a pokud tekutina není čistá, zanechá viditelné následky. Čím častěji produkty používáte, tím je důležitější impregnaci pravidelně reaplikovat (např. boty, které používám na jaře a v létě skoro každý den, impregnuji cca každý 1,5 měsíce.) Já osobně nejčastěji používám tuto impregnaci. Na čistění i péči je nutné používat přípravky k tomu určené. Na vyčištění používám tuto pěnu. Jako péči o hladkou kůži je dobré používat vosk nebo krém, aby kůže zvláčněla a barva se oživila. Já používám tento multifunkční krém a na černou kůži tento krém, který perfektně zvýrazní černou barvu. (Kožené výrobky nikdy nesmí do pračky ani sušičky!)


Vlna (wool)


Vlna je přírodní materiál, který se získává stříháním srsti oveček. Její vlastnosti využijete převážně v chladnějších měsících, ale najde si své praktické využití i v teplých měsících.


Výhody:

Vlna má skvělé termoregulační schopnosti. Izoluje od tepla i chladu a pomáhá udržet stálou tělesnou teplotu. Hřeje i vlhká a je schopna pohltit vlhkost až do 30 % své hmotnosti, aniž by byla na omak vlhká. Je přirozeně antibakteriální, vhodná pro alergiky, odolává zápachu, je samočistící a nevyžaduje časté praní.

Nevýhody:

Některé oblečení z vlny má tendenci kousat a škrábat. Ovšem díky modernímu zpracování se v posledních letech často prodávají vlněné produkty velmi hebké. Snad jedinou opravdovou nevýhodou je údržba.

Jak o ni pečovat:

Vlněné produkty často stačí jen nechat vyvětrat, v případě znečištění lze prát pouze ručně do max. teploty 30°C s přípravkem na jemné prádlo, případně můžete využít suché čištění v čistírnách. Ani při sušení nesnese vyšší teplotu než 30°C a nesmí se sušit v sušičce. Nejlepší je vlněné oblečení sušit rovnoměrně rozložené na dobře větraném místě.


Len (linen)


Len je přírodní materiál, který se využíval již v dobách starověkého Egypta. Přezdívalo se mu "materiál pro chudý lid," ovšem v dnešní době ho využívají i návrháři předních módních značek, zvláště pro jeho skvělé vlastnosti.


Výhody:

Len je velmi pevný a odolný materiál (až o 30 % více než bavlna, v mokrém stavu až o 60 %). Je velmi odolný proti mechanickému poškození. Na dotek je velmi hladký a lehoučký. Výborně pohlcuje vlhkost a odolává negativnímu působení potu, takže je ideálním materiálem pro ložní prádlo. Je hypoalergenní, nepohlcuje pachy a neplesnivý. Je extrémně prodyšný, tedy ideální na horké letní dny. Čím je starší a používanější, tím je na dotek měkčí a příjemnější.

Nevýhody:

Asi hlavní nevýhodou je jeho mačkanost. Stačí chvíli sedět na lněné sukni a hned jsou vidět přehyby. Prát zle pouze s oblečením stejné barvy, protože se velmi snadno obarví.

Jak o něj pečovat:

Lněné oblečení je dobré často větrat. Snese klasické praní v pračce na 40°C bez aviváže (při prvním praní musíte počítat s mírným sražením, další praní by už mělo být v pořádku). Neměl by se ždímat, aby se vlákna neponičila. V sušičce lze sušit pouze na krátkou dobu a šetrný program, ale nejlepší je oblečení vyvěsit na ramínko, tím se i přirozeně vyžehlí.

 

Snad se vám všechny tyto informace budou hodit! Pokud znáte nějaké know-how na jednotlivé materiály, které by se mohly hodit více lidem, určitě se o ně podělte dole v komentářích. :)


Pac a pusu, Katy

0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

留言


bottom of page