top of page

Kvalita vs. kvantita, to je oč tu běží

Poslední dobou se čím dál více zaobírám myšlenkou "kvalita vs. kvantita" a obecně udržitelností. Né že bych nad tím dřív nepřemýšlela... Už odmala jsem mohla sledovat své rodiče, kteří (dle mého názoru) mají k tomuto zdravý a moudrý přístup. Ví, na čem se dá a může ušetřit, ale zároveň znají hodnotu kvalitního zboží.


Poslední dobou jsem přečetla několik knížek na téma finanční gramotnosti, ve kterých bylo nespočet zajímavých informací. Nejen o tom, jak fungují peníze a jak s nimi nakládat, ale také ohledně investování do spotřebních věcí. Od vybavení bytu, přes jídlo, až po oblečení. Sice jsem většinu informací znala a brala za samozřejmé, ale až díky nim mi došlo, jak důležité je, se jimi řídit.Už několik let mám pravidlo, že si ráda připlatím za kvalitní zboží, které vydrží léta. Ale jak to máme asi všichni, občas si člověk prostě raději koupí triko za stovku a kašle na nějakou udržitelnost, když ví, kolik může ušetřit. V tuto chvíli samozřejmě záleží i na tom, k čemu je dané oblečení určené a pro koho. Děti, které nám rostou před očima, neustále jsou od něčeho špinavý a je jim jedno, které triko odvezou na tábor pro batikování, je asi zbytečné zásobovat oblečením z kvalitnějších materiálů.


Co jsem tak poslouchala lidi v mém okolí, většina z nich si raději koupí 5 triček za 400Kč, než aby dali 800Kč za jedno. Na jednu stranu je to pochopitelný... snaží se šetřit. Ale myslím, že si už neuvědomují, že je oblečení z dlouhodobého hlediska vyjde mnohem dráž, než ty, kteří si raději připlatí. Protože zatím, co triko ze 100% bavlny vydrží při dobrém zacházení léta, tak ty až podezřele levné trika budou brzo opraná a vytahaná, a po půl roce si lidi poběží pro další. S myšlenkou, jak opět krásně ušetřili. Proč jsem zmínila "až podezřele levné"? Protože většina známých a řetězcových obchodů (např.: Primark, Sinsay,..) prodávají trika i za 50Kč. Ale trika, která jsou vyrobená za správných podmínek a správně placenými lidmi, prostě nemůžou stát 50Kč. O kvalitě v tuto chvíli nemluvě. Jen tím chci říct, že lidé by se měli zamýšlet i nad tímto, a nepodporovat podobné firmy.Teď na podzim a v zimě pociťuju důležitost kvality oblečení čím dál víc. Kožené boty, které nosím už 3. sezónu, vypadají stále jako nové. Kvalitní péřovka, kterou už pár zim nosím, přežila dlouhé cestování, každodenní používání i šílené atrakce v Disneylandu, a přesto vypadá, jako bych ji koupila před týdnem. Jeden kašmírový rolák zahřeje víc, než 4 vrstvy běžného oblečení. A moje milovaná kožená kabelka značky KARA mi složí od roku 2015 a vypadá naprosto stejně, jako při pořizování.


Samozřejmě nemám šatník kompletně z udržitelných věcí. Stále v něm převládá běžné zboží z polyesteru, ale tak to je vždy a u většiny lidí. Ale díky tomu, že nad tím poslední dobou mnohem víc přemýšlím, tak věřím, že do pár let bude můj šatník obsahovat mnohem méně oblečení, ale takového, na které se budu moct spolehnout.Ještě je tu jeden faktor - luxusní značky. Některé totiž prodávají trika za vysoké ceny, ale kvalitou se rovnají těm za 50Kč. Doufám, že toto nebude pro nikoho z vás novinka, ale i přes to si většina populace takové oblečení pořizuje. Chápu, je hezké nosit logo vaší oblíbené značky. Sama to mám ráda, ale jsem názoru, že samozvané "luxusní značky," které ale neposkytují prémiové materiály, si na luxusní pouze hrají. A ty já osobně podporovat nechci.


Samozřejmě každý z nás má jiné potřeby a jiné možnosti, ale věřím, že je důležité znát systém udržitelnosti, a že je opravdu lepší se zaměřit na tu kvalitu a ne kvantitu. A podporovat firmy, které za to stojí.


Pac a pusu, Katy

0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page