top of page

Milé San Francisco, my jsme spolu neskončili, i když ses snažilo

Na San Francisco mám hořko-sladké vzpomínky. A to i přes to, že si moje srdce opět získalo. Teď to bylo po třetí, co se mi poštěstilo toto město navštívit. Poprvé to bylo v roce 2014. Pamatuju si, že jsem byla nadšená, ale to je asi tak všechno. Po druhé v roce 2019, ale to jsme se zastavili jen na vyhlídkách u Golden Gate Bridge a město jen projeli rychle na letiště. V září 2022 jsme si ale část města prošli, něco ochutnali, vším se pokochali a nakonec nás okradli. Takže bych svoje zkušenosti i různá doporučení ráda předala dál, kdybyste tam měli cestu. A i kdyby ne, doufám, že se vám moje vyprávění i fotky budou líbit! :)Ráno jsme zaparkovali na parkovišti Marina Green East Harbor Parking Lot (k tomuto parkovišti vám povím něco víc na konci článku). Vzali si pár potřebných věcí s sebou a vyrazili do města. Šli jsme podél pobřeží, směrem k molu 39 (PIER 39), ale ještě před ním jsme zahnuli do centra. Prošli jsme si kupu krásných a strmých uliček, kochali se krásnými domky i výhledy z vrcholu ulic. Krása, krása, krása.


Zajímavost: V San Franciscu jsou strmé ulice proto, že se celé město postavilo na poušti. Takže ty kopce jsou velké duny. :)V ulici Bay Street se nachází "Powell/Mason Cable Car Turnaround", kde se tyto ikonické Cable Car (tramvaje) v původním provedení i s původním tažným systémem otáčí. Zároveň je zde i nástupní místo. V okénku vedle zastávky jsme si koupili lístky a vystáli si cca 20 minut frontu. Jeden lístek stojí $8 a je jedno, jestli jedete na druhou zastávku nebo na konečnou. My vystoupili před muzeem těchto Cable Car (San Francisco Cable Car Museum) a rovnou ho i navštívili. Je vcelku malinké, ale vstup nic nestojí a je zajímavé se podívat, jak vlastně celý ten tažný systém funguje. Taky tam najdete obchod se suvenýry. :)Po prohlídce muzea jsme rovnou sešli z kopce a hned se objevili v Čínské čtvrti. Úplně jsem zapomněla, že jsem v Americe. Sice jsem v Číně nikdy nebyla a nemůžu porovnávat, ale místní atmosféra a vůně jídel mě v hlavě přesunuli na druhou polovinu zeměkoule. Skočili jsme na jídlo do restaurace San Sun a moc ji doporučujeme! Skvělé jídlo za přijatelnou cenu (už nevím kolik to stálo, ale pamatuju si, že nám to nepřišlo hrozný :D).


A to bych nebyla já, kdybych vynechala místní bubble tea! :D Už cestou do San Francisca jsem si vyhledala nejrůznější pobočky a pak jen čekala, poblíž které budeme. Nakonec jsme zašli do Cool Tea Bar, který se nachází hned ve vedlejší ulici od restaurace San Sun. No a to bylo to nejlepší bubble tea v mým životě!.. Liči zelený čaj s tapiokou, liči želé a cool kuličky. Za litrový kelímek jsme v přepočtu dali 170Kč. Tady v Česku je průměrná cena 140Kč za 600ml. Takže toto bylo lepší i levnější.Po procházce městem jsme strávili cca hodinu a půl na již zmiňovaným mole 39 (PIER 39). Je to velké molo plné obchůdků, restaurací, atrakcí a lachtanů. Při návštěvě San Francisca je toto povinná zastávka. Ale musíte si tady dávat velký pozor na svoje věci, hodně se tu krade.


Na tomto mole se nachází i obchod s restaurací Bubba Gump. Už před cestou do Ameriky jsem věděla, že si chci v Bubba Gump koupit nějaký suvenýr, ideálně jeho ikonickou kšiltovku. Ale ve výsledku mě jejich výběr hodně zklamal. Nenašla jsem nic, za co bych byla ochotná dát ty přemrštěné ceny. Do restaurace je potřeba mít rezervaci, takže si na jejich krevety zajdeme během příští návštěvy. :)


A co platí obecně v celém San Franciscu... Nikdy nevytahujte platební kartu! Plaťte pouze hotovostí nebo mobilem/hodinkami. Ve velkém se zde kradou údaje z kreditek přes kamery v obchodech/restaurací apod. (Případně si můžete č. karty přelepit.)Snad každý z nás někdy viděl film, který se natáčel v San Franciscu. Natáčel se tady např. Deník princezny, San Andreas, Shang-Chi, Ant-Man, Sestra v akci, Dr. Dolittle, Smlouva s ďáblem, Hulk, Venom a spousta dalších. A poznáte, z kterého filmu je tento dům? No jasně, v tomto domě bydlel Eddie ve filmu Venom. :) Hrozně moc jsem chtěla navštívit místa, kde se natáčel Deník princezny. Ale dům, ve kterém bydlela, se nacházel na druhé straně města a její škola se ve skutečnosti nachází v Los Angeles. :D Ale jakmile pojedeme do San Francisca znovu, uděláme Tour de movie point!No a místo focení na vyhlídkách u Golden Gate Bridge, jsme byli na policejní stanici, protože nám vykradli auto. Jak jsem výše zmínila, parkovali jsme na parkovišti Marina Green East Harbor Parking Lot. Je to snad jediné parkoviště v San Franciscu, kde je parkování neomezené, zadarmo a v dobré lokalitě (hned u přístavu). Ale San Francisco je známé svoji kriminalitou a na tomto parkovišti je toto na denním pořádku. Takže doporučuji - nechat si všechny věci na ubytování a pokud to není možné jako u nás, parkujte raději na draze placených, ale hlídaných parkovištích s kamerami. Auto bylo pojištěné, takže jsme nic neplatili, ale ukradli jeden kufr a batoh a ty věci už nikdy zpátky nedostaneme. A i když jsme na policejní stanici sepisovali hlášení, nikdo s tím nic neudělá, protože podobných hlášení tam mají denně tucty.


Jinak hodně se vykrádají auta i na vyhlídkách u Golden Gate Bridge. Necháte všechny věci v autě, jen vezmete foťák, protože jdete max. 50 metrů od auta, ale i tam je těchto případů opravdu hodně. Takže doklady si nechávat vždy u sebe a zbylé věci schovávat pod sedačky apod... To je ta horší stránka tohoto jinak nádherného města. A i když se nás snažilo hodně odradit, já mám pro toto město zvláštní místo v srdíčku. :D <3


Pac a pusu, Katy

0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page