top of page

3 nejlepší a zároveň nejhorší věci na našem bytě

  • Obrázek autora: Kateřina Jechová
    Kateřina Jechová
  • 28. 5.
  • Minut čtení: 4

V našem pražském bytě žijeme skoro 3 roky. Takže myslím, že už je ideální doba na zhodnocení, co jsme vlastně skvěle vychytali, co jsme naopak zařizovat neměli a jaké věci jsou sice supr, ale zároveň úplně na nic. K tomuto článku chystám připojit ještě další dva články - o nejlepších a nejhorších věcech na našem bytě. V tom dnešním se ovšem podíváme na 3 věci, které jsou na jednu stranu úplně skvělý, ale na druhou stranu za trest.



Rekuperace

Pokud někdo nezná, jedná se o systém řízeného větrání, který zajišťuje přísun čerstvého vzduchu v místnosti. To zní skvěle a ono na jednu stranu je. V průběhu noci nemáme v místnosti vydýcháno, nemusíme téměř nikdy větrat a odvádí vlhkost.


Ovšem má to své nevýhody. V zimních měsících odvádí teplo z místnosti, takže můžete furt dokola topit, ale když je puštěná rekuperace, většinu tepla odvádíte pryč. Prodejci rádi tvrdí, že rekuperace neochlazuje vzduch v místnosti, což je pravda jen, pokud topíte max. na 19-20 stupňů. V technické místnosti bytového domu se dá nastavit, na kolik stupňů má vytápět, ovšem od 20 stupňů výš to rekuperace už nezvládá a akorát žere více energie, která se pak umí pořádně prodražit (obyvatelé naší bytovky by mohli vyprávět). Aby nás rekuperace finančně nezrujnovala a zároveň měla optimální výkon, je nastavena na 18 stupňů. (Když je správně seřízená, není finančně tolik náročná.) Někomu to stačí, já potřebuju alespoň 23, abych neklepala kosu. :D Takže v zimních měsících fungujeme tak, že v noci zapínáme rekuperaci na 80% a přes den ji vypínáme.


Další nevýhodou rekuperace je fakt, že vytváří velmi suchý vzduch v bytě. Někomu to vyhovuje, my jsme především rádi, že předcházíme plísním, ale suchost dosáhla úrovně, že se nám začaly zkracovat podlahové lišty a museli jsme řešit reklamace. :D Jo, taky jsme nevěděli, že je to možné. :D


Privátní park

Že s koupí bytu kupujete i spoluvlastnictví soukromého parku ve vnitrobloku vaší rezidence, zní jak luxus z předměstí Beverly Hills. :D Samozřejmě má své benefity. Výhled z balkonu je hezký, máme kde narychlo vyvenčit hafana, kam jít, když si chceme venku zacvičit (to neděláme, ale tu možnost máme :D). Bohužel ani toto není vždy výhra. Ono hrozně záleží na tom, jakou máte správcovskou firmu a kdo vám celou rezidenci postavil, ale tento článek zaměřuju na náš byt, takže to nesmím vynechat.


Za prvé - je sice hezké mít park s lavičkami, work-out hřištěm, dětským hřištěm a zahradou s růžemi, ale když správcovská firma, kterou platíte, vůbec nefunguje, park jde rychle do kytek. Kéž by.. :D Nikdy nezařídili posekání trávy, zastřihnutí stromů, keřů, ani údržbu vysázených záhonů. Takže je opravdu smutné sledovat, jak degraduje část naší nemovitostní investice. Park už je bohužel ve stavu, kdy má smysl se už na něj kompletně vykašlat a nebo zaplatit rozsáhlou a velmi drahou rekonstrukci, kterou musí odsouhlasit vlastníci bytových jednotek (kteří to spíše neodsouhlasí, protože většina bytů je v podnájmech a majitelé nezajímají pro ně zbytečné výdaje, ale chtějí jen prachy na podnájem).

Nutno podotknout, že firma, která rezidenci stavěla, údržbě parku taky moc nepomohla. Místo normální zeminy vhodné pro růst trávy, do parku nahrnuli suť ze stavby, na které samozřejmě nic jako normální tráva neroste. Jestli si říkáte, že nám tedy prodali něco jiného, než jsme si kupovali, máte pravdu.


Za druhé - zařídit, aby soukromý park byl opravdu soukromý, je celkem náročné. Nainstalovali brány u všech vchodů do parku a při vstupu přikládáme čip. Ok, to zní fajn. ALE... Většina lidí má asi vrtulku v p*deli a brány nechává volně otevřené nebo je nezavírají úplně. Navíc jsme zjistili, že lidé, kteří jsou v rezidenci v podnájmu, často tento čip ani od majitele nedostali a tak ty brány nechávají otevřené úmyslně. Navíc jedna brána je tak nízká, že bych ji i já s mými 158cm klidně přeskočila.


Terasa nad bytem

Naše bytovka má celkem 5 pater s tím, že v 5. je jen několik bytů se střešními terasami. Náš byt je ve 4. patře a vychází to zrovna tak, že nad celým naším bytem jsou terasy, ne byty. Má to výhody v tom, že nám nikdo nedupe nad hlavami. V tomhle máme hezký klid. Nevýhodou ale je, že nám kvůli tomu skrz strop uniká teplo z bytu. Nemáme to podložené stavební firmou, ale logicky tak usuzujeme. Samozřejmě není to tak šílené, furt se nám doma nějaké teplo udrží, ale náš soused, který má totožný byt jen 2 patra pod námi, měl ve vyúčtování 15tis přeplatek, zatím co my 12tis nedoplatek (a to jsme se s topením hodně krotili). Naše bytovka je dobře zateplená (na poměry jiných novostaveb), ale málo koho napadle se zamyslet nad tím, jestli nad stropem není studená terasa.


Na závěr bych dala jednu radu - pokud kupujete nemovitost, zjistěte si, jakou mají správcovskou firmu a něco si o ní zjistěte. Může do budoucna hodně ovlivnit hodnotu nemovitosti. (A pokud to bude XPlace, nic nekupujte! :D).


Nejspíše by se našly další věci, které jsou super a zároveň za trest. Tyto bych ale uvedla, jako ty nejvýraznější, nad kterými se většina lidí nepozastaví, když kupují nemovitost. Proto doufám, že Vám tento článek byl něčím užitečný.


Pac a pusu, Katy

留言

評等為 0(最高為 5 顆星)。
暫無評等

新增評等

Děkuji za odeslání! Nyní vám přijde info mail pokaždé, když vyjde nový článek. Nezapomínejte kontrolovat hromadnou poštu!

Snímek obrazovky 2023-06-06 v 21.18.57.png

Sledujte mě na sociálních sítích

  • YouTube
  • Facebook
  • Instagram
  • TikTok
  • Pinterest

© 2024 by Kateřina Jechová. Proudly created with love.

Snímek obrazovky 2024-12-11 v 19.03_edited.png
bottom of page