top of page

BYDLÍME VIII. | Co všechno obnáší předání bytu?

Když jsme dostali informaci, že byt je hotový, měli jsme za to, že do 2 týdnů budeme bydlet. Haha.. To jsme ještě netušili, co všechno za tím předání klíčů stojí.


V tomto článku vám postupně vysvětlím, co všechno se musí zařídit, oběhat a zaplatit, aby vám předali nemovitost. Zároveň chci ale upozornit, že pokud si plánujete pořídit např. byt, je dost možné, že u vás předání bytu bude probíhat trochu jinak. Přeci jen u novostaveb je to předání jiné, než u staršího bytu z osobního vlastnictví + dost papírů ovlivňuje samotná hypotéka. Pokud kupujete nemovitost za hotové, ušetříte si dost nervů. Každopádně pokud plánujete koupi bytu od developera a s částečným úvěrem, pravděpodobně si budete muset oběhat a zařídit podobné věci jako my. Jen je dost možné, že v jiném pořadí. Každopádně dneska vám tady povyprávím, co všechno musíme zařídit my.U některých to závěrečnou prohlídkou končí, u nás to závěrečnou prohlídkou začalo. 14.6. 2022 jsme jeli na prohlídku bytu, na které jsme ho pečlivě zkontrolovali společně s inspektorem nemovitostí (toho jsme si sami zařídili i zaplatili). Našlo se pár kosmetických vad, některé se na místě opravily, (jiné se opravily před předáním bytu), ale nic vážného ani extra špatného. Sepsali jsme protokol vad, podepsali ho a tím stvrdili, že takto nám byt mohou předat.


23.6. začala kolaudace. Kolaudovaly se 3 bytovky společně s ulicí před bytovkou. Všichni kolem nás strašili, že kolaudace bývají problematické a zdlouhavé, že můžeme čekat i 2 měsíce... No, :D 1.7. nám přišel do mailu kolaudační souhlas. Takže kolaudace zabrala jen 8 dní. V tom jsme měli štěstí a přála bych to každému, koho kolaudace čeká.


Po hotové kolaudaci jsme tak nějak netušili, co bude následovat. Takže jsem zavolala na konzultační centrum, a slečna mi pověděla, že už nám stačí jen odeslat úvěr, podepsat kupní smlouvu a domluvit termín na předání klíčů. To zní jako že za týden bydlíme, že? :D


To jsme ještě nevěděli, co všechno stojí za odesláním hypotéky. Jelikož jde o developerský byt, banka nám peníze z hypotéky neposlala na účet, ale odešle je sama developerovi. Kontaktovali jsme naši osobní bankéřku a ta nám sdělila, že ještě nemáme splněné všechny podmínky pro čerpání hypotéky. Museli jsme prokázat zaplacení části z vlastních zdrojů, donést podepsanou smlouvu o budoucí kupní smlouvě a prohlášení vlastníka o vymezení jednotek. Vše jsme donesli, vyřídili, jen nám zbývalo čekat, až Central Group sám doloží bance prohlášení o vymezení jednotek. To jim celkem trvalo, tak jsem kontaktovala Central Group, jak na tom jsou, a oni mi sdělili, že se čeká na přidělení čísla popisného, které by měli obdržet v nejbližších dnech. Cca po týdnu vše dorazilo a teď už bylo jen na bance, aby vystavila zástavní smlouvy. To jim taky trvalo, asi 1-2 týdny (nevím, jestli je to hodně nebo málo.. když se těšíte na byt, je i pár hodin dlouho. :D), ale nakonec jsme je šli podepsat a následně je zavezli do Prahy do Central Group.Zástavní smlouvy společně s dalšími papíry (co to přesně bylo už nevím) jsme hodili do Central Group a následující 3 dny čekali, až nám pošlou návrh kupní smlouvy.


Kupní smlouvu jsme si pročetli a 5.8. ji jeli podepsat. Zároveň jsme dovezli i čestné prohlášení, že plníme všechny podmínky pro čerpání úvěru, s úředně ověřenými podpisy. Podepsali jsme 4 výtisky kupní smlouvy a u jedné, která byla určená pro katastr, jsme museli opět nechat úředně ověřit podpis. V tu chvíli nám zbývalo jen čekat, až Central Group předá zástavní a kupní smlouvu na katastr, až to katastr potvrdí a Central Group to přepošle bance.


Po cca týdnu nám Central Group napsal, že všechny potřebné a potvrzené dokumenty už předali bance, a že máme kontaktovat osobní bankéřku. Tu jsme kontaktovali a ona nám řekla, že jediná věc, která překáží podepsání příkazu k čerpání úvěru, je můj účet "peníze na klik". Je to taková blbost, kterou jsem si pár let zpátky nechala udělat jen proto, aby holčina v bance měla prémie, ale věděla jsem, že to nikdy nevyužiju. Sice jsem si to už týden zpátky zrušila, ale trvá, než mi to zruší úplně. Takže naše bankéřka urgovala, aby to co nejdříve zrušili, a hned druhý den mi v Georgi přistál příkaz k čerpání úvěru. Ten jsem elektronicky podepsala a hypotéka se odeslala. Tohle bylo v pátek 12.8..


V pondělí v 23:00 nám na osobních internetových stránkách Central Group potvrdil, že peníze dorazili a že máme splněné podmínky pro předání bytu. Hned druhý den jsme volali stavbyvedoucímu, abychom domluvili termín předání bytu. V diáři jsem si zakroužkovala 19.8. a poplakala si radostí.


V pátek 19.8.2022 nám stavbyvedoucí předal klíče a tím se uzavřelo tohle nekonečné kolečko papírování a čekání. A zároveň odstartovalo další nekonečné kolečko zařizování, ale o tom jindy. :) A pokud vás zajímá, jak probíhalo předání bytu a první dny na něm, brzy o tom vyjde samostatný článek (Bydlíme IX.). :)


Pac a pusu, Katy

0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page